Hlúpy človek, robí hlúpe rozhodnutia. Donald Trump opäť sľubuje návrat k “veľkej Amerike” prostredníctvom tvrdých obchodných opatrení. Jeho najnovším krokom je zavedenie ciel až do výšky 145 % na čínske produkty. Hoci to znie ako ochrana domácich výrobcov, realita je taká, že tieto opatrenia môžu mať opačný efekt.
Predstavte si, že ste prezidentom nejakej krajiny. Vaša krajina vo veľkom vyrába topánky, ktoré odoberá celý svet. Poviete si, že chcete ako krajina na tom viac zarobiť. Tak zavediete 100 % clo na topánky vyrobené vo vašej krajine. Čo to znamená v praxi? Že keď ich predávate za 100 €, iné krajiny ich budú kupovať za 200 €.
Prečo to nefunguje?
Lebo iné krajiny si radšej kúpia topánky niekde inde. Navyše sa nahnevajú a zavedú clá aj na vaše produkty. Výsledok? Nikto s vami nechce obchodovať.
Kedy by to fungovalo?
Iba v prípade, že by ste mali topánky, ktoré nikto iný na svete nevie vyrobiť – len vaša krajina.
A teraz si predstavte, že vo vašej krajine máte firmu, ktorá topánky predáva, ale vyrába ich v krajine, na ktorú ste uvalili 100 % clo. Samozrejme, táto krajina vám to vráti, tiež uvalí 100 % clo. Výsledok? Nikto nezarobí a vaša domáca firma utrpí.
A presne toto urobil Donald Trump.
Ako to funguje v praxi.
Donald Trump opäť sľubuje návrat k “veľkej Amerike”
CLO = POPLATOK
Lekcia z histórie: McKinleyho katastrofa
Už v 19. storočí uvalil prezident William McKinley na dovoz do USA veľmi vysoké clá. Cieľ bol rovnaký ako dnes: ochrániť americkú výrobu.
Ako to dopadlo?
Ceny tovarov prudko stúpli.
Spotrebitelia boli nespokojní a ekonomika sa spomalila.
Iné krajiny odpovedali vlastnými clami na americký export.
Výsledkom bol obchodný útlm a nižší rast.
Clá, ktoré mali ekonomiku ochrániť, ju v skutočnosti oslabili.
Táto historická skúsenosť sa dnes až desivo opakuje.
Clá, ktoré mali ekonomiku ochrániť, ju v skutočnosti oslabili. Táto historická skúsenosť sa dnes až desivo opakuje. Trump viackrát povedal, že jeho politický vzor je práve McKinley.
Trumpov politický vzor je McKinley.
Dôležité fakty, ktoré Trump neukazuje
Zatiaľ čo Donald Trump rozpráva o „obnove Ameriky“, čísla hovoria jasne. Jeho clá nespôsobili renesanciu americkej výroby, ale ekonomické škody, ktoré cítia bežní ľudia:
Zánik pracovných miest kvôli odvetným clám.
Priemerná americká domácnosť zaplatí ročné o 2700 $ viac.
Americká ekonomika spomaľuje – HDP má klesnúť na 1,4 %.
Až 40 % dielov v amerických produktoch pochádza z Číny – teda clá zasahujú aj domácich výrobcov.
Táto politika nechráni Ameriku – iba ju robí drahšou a zraniteľnejšou..
Dôležité fakty.
NEPOCHOPITEĽNÝ FAKT
Viac ako polovica ziskov amerických spoločností v indexe S&P 500 pochádza mimo USA. Amerika sa stala veľkou vďaka globalizácii, nie vďaka domácemu trhu. Ak bude Amerika spomaľovať globalizáciu, ako môže niekto očakávať, že bude napredovať? Hlúpy človek robí hlúpe rozhodnutia.
Môj názor na Trumpa?
Donald Trump je biznismen, nie seriózny politik.
Keď sa pozrieme na jeho prvé volebné obdobie, jeho rodina výrazne zbohatla na finančných trhoch. Úmyselne hýbal trhom a robí to očividne aj dnes. Jeho firmy sú silno zadlžené. Tlačí na americký FED, aby znížil úrokové sadzby. Dokonca chce odvolať šéfa FEDu Powella, čo je nepredstaviteľné.
Vraj chce FED riadiť Trump sám…
Amerika s Trumpom možno vyzerá silná, ale v skutočnosti je slabšia.
Záver:
Uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Trump mení názory ako ponožky. To, čo píšem dnes, nemusí o týždeň platiť. Isté je len jedno: vo svete vládne kvôli tomu neistota.
Pre odber ďalších investičných a finančných blogov , môžete zadať svoj email nižšie a nič z mojej strany nezmeškáte.
Poznámka autora:
Od dňa napísania tohto článku Donald Trump urobil už niekoľko ďalších zmien týkajúcich sa tématiky článku. Držať s nim krok je miestami náročné.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.